to nowa zabawa przyrodnicza z Krainy Wygasłych Wulkanów i rodzinna przygoda z roślinami dla ciekawskich. Co kilka dni będziemy udostępniać w tej zakładce kolorowankę aktualnie pojawiającej się rośliny. Waszym zadaniem będzie pokolorować roślinę na podstawie obserwacji w naturze lub atlasu/ przewodnika do oznaczania roślin I wypełnić puste rubryczki. Jesteśmy ciekawi odnalezionych przez was ciekawostek o danej roślinie i nazwy ludowych/miejscowych. Zachęcamy do wyjścia na rodzinny spacer i poszukiwań w naturze. Mogą to być wasze przydomowe ogródki. Pamiętajmy, że w chwili obecnej muszą to być odosobnione miejsca. Ci co pozostają w domu mogą posiłkować się internetem lub książkami. Zdjęcia lub skany kolorowanek prosimy przesyłać na e-mail: kontakt@zielonywulkan.pl. Zieloni Odkrywcy, którzy nadeślą co najmniej 10 wypełnionych kolorowanek dostaną dyplom Zielonego Odkrywcy w wersji elektronicznej. Czas odkrywać świat!
WYZWANIA DLA ZIELONYCH ODKRYWCÓW:
PIERWIOSNEK LEKARSKI
Kwitnie wczesną wiosną, od marca do maja. Zasiedla świetliste lasy nadrzeczne, pastwiska, zarośla i wzgórza.
MNISZEK POSPOLITY
Występuje w siedliskach otwartych: nieużytkach, łąkach, polach, trawnikach, ogrodach, sadach oraz widnych lasach i zaroślach. Szczególnie upodobał sobie miejsca przekształcone przez człowieka.
JASNOTA PURPUROWA
Znajdziecie ją na przydrożach, rumowiskach i w rowach. Rośnie najchętniej na żyznych i gliniastych glebach. Tworzy skupiska i uwielbia gleby zasobne w azot.
MIODUNKA
Rośnie na żyznym, próchnicznym i wilgotnym podłożu. Lubi cieniste i półcieniste stanowiska. Pasą się na niej pierwsze przebudzone owady zapylające.
FIOŁEK WONNY
Porasta widne lasy liściaste, zarośla, polany i trawniki. Lubi półcień i cień oraz gleby próchnicze i lekko wilgotne. Ceniony za piękne i pachnące kwiaty.
PODBIAŁ POSPOLITY
Rośnie na glebach gliniastych lubi miejsca kamieniste, piarżyska, żwirowiska nadrzeczne, osuwiska, skarpy przydrożne, urwiste brzegi rzek i potoków, hałdy piasku, węglowe i pogorzeliska. Potocznie uważany za chwast.
WYZWANIE DODATKOWE DLA ZIELONYCH ODKRYWCÓW:
SALAMANDRA PLAMISTA
Północna granica zasięgu występowania biegnie w południowej Polsce. W Krainie Wygasłych Wulkanów występuje licznie w jednym z wąwozów. Jego nazwa to tajemnica :). Salamandry żyją w wilgotnych lasach liściastych i prowadzą lądowy tryb życia. Należą do nielicznych płazów ogoniastych w naszym kraju.